(1.1.1863 – 11.5.1897)
На 11 май 2018 г., в Деня на св. св. Кирил и Методий и 121 години след убийството на Алеко Константинов, беше открит бюст-паметника на Щастливеца от Контраадмирал Митко Петев, командир на военноморските сили на България, и Ивелина Иванова, директор на Къща музей „Алеко Константинов“ – гр. Свищов.
Българският радетел за “Свобода, честност и любов“, нарекъл сам себе си Щастливец, е една от най-интересните личности в нашата литературна и обществена история. Писател, фейлетонист, пътешественик, учен с дисертация по право, демократ, Алеко Константинов е активен участник в живота на новоосвободена България и създател на герои, представящи човешките типове от първите десетилетия на утвърждаващата се държавност. Помощник-регистраторът, амнистираният затворник (“Разни хора, разни идеали”), сополивото дете Ристу, превърнало се в Христофор Белокровский (“Пази, боже, сляпо да прогледа”), и разбира се, най-популярният от всичките му персонажи – бай Ганьо, показват смешните и тъжни страни на прехода от робската ограниченост към мисленето на свободния човек. Неговият пътепис “До Чикаго и назад” (1893) е първото произведение в литературата ни, проследяващо пътя на българина към Новия свят, който става повод да се видят и оценят по нов начин достойнствата на родния.
*Създател на паметника е световноизвестният български скулптор и член-кореспондент на Българската академия на науките Вежди Рашидов. Той е автор на над 40 изложби в страната и чужбина, носител на орден “Стара планина”, а през 2010 г. е удостоен за цялостно творчество със званието академик на Международната академия за култура и изкуство в Москва, Русия.